אנימטורים, מעצבים ומפקחי אנימציה – עלייתו ונפילתו של טאדאיושי יאמאמורו!

[avatar user="HakaiShin" size="100" align="center"]HakaiShin[/avatar]

מה קורה כולם? כאן הראל. ליצור סדרות אנימציה זו עבודה מסובכת שעליה עובדים הרבה מאוד אנימטורים, מעצבים ועובדים נוספים באותו הזמן, לכל אחד מהם יש את סגנון העיצוב או האנימציה שמאחד אותם ומשפיע על האנימציה. היום נסתכל על אנימטור, מעצב ומפקח בעל שם גדול מאוד בעולם של דרגון בול – טאדאיושי יאמאמורו.

TadayoshiYamamuro2OKStars
טאדאיושי יאמאמורו, מחזיק פוסטר של דרגון בול זי: קרב האלים (2013)

טאדאיושי יאמאמורו (山室直儀), נולד ב1960, הוא אנימטור ומעצב דמויות יפני. הוא פועל בתור מעצב הדמויות של דרגון בול סופר וסופר דרגון בול הירוס, והוא מזוהה בעיקר בתור האנימטור הראשי והאילוסטרטור של סדרת דרגון בול המקורית.

היסטוריה

בשנותיו הצעירות, יאמאמורו למד אומנויות לחימה במקדש שאולין. התנועות והמהלכים שלמד ישמשו אותו כמקור השוואה כשיתחיל את עבודתו כאנימטור בשנת 1984.הוא התקבל לחברת שינדו הפקות (Shindō Productions), ועבד תחת מנהל החברה מיטסואו שינדו בתור אנימטור ביניים על סדרת האנימה של העבודה של טוריאמה הקודמת לדרגון בול, ד"ר סלאמפ. עד שהסדרה של דרגון בול יצאה ב1986, יאמאמורו כבר קודם לתפקיד אנימטור מפתח. יאמאמורו עבד על דרגון בול תחת שינדו עד לפרק 122 של דרגון בול זי, שבו קודם יאמאמורו למפקח אנימציה, בזמן ששינדו עשה הפסקה כדי להתמקד בניהול החברה. הסגנון שלו היה דומה מאוד לסגנון של מעצב הדמויות מינורו מאדה (Minoru Maeda), עם הבדלים קטנים בגודל העיניים והאוזניים. יאמאמורו עשה את פיקוח האנימציה לסרט השמיני של דרגון בול זי, ואפילו הורשה לעשות את עיצוב הדמויות לסרט. משם הוא המשיך להיות מעצב הדמויות לכל סרטי דרגון בול זי העוקבים. הוא הפך למעצב דמויות לסדרה בשנת 1992, אחרי עזיבתו  של מאדה, לקראת סוף סאגת סל. במשך עבודתו על סאגת סל הסגנון שלו גדל והתפתח אל הסגנון שאנו רואים בסוף הסאגה, שעשה את העיצובים בה כל כך מיוחדים, נקיים וחדשניים לזמנם.

image6
אמנות של מעצב הדמויות הראשי מינורו מאדה. לקראת החלק האחרון של סאגת סל, הוחלף על ידי יאמאמורו
future trunks future trunks meets goku 1004356
הסגנון הראשוני של יאמאמורו, בעל דמיון רב לסגנון של מאדה, עם הבדלים קלים בצורת האזניים והעיניים
dbz162 07
הסגנון של יאמאמורו המשיך והתפתח במהלך עבודתו, עד שהגיע לסגנון הנקי והמצוין של סוף סאגת סל

dbz162 05 dbz162 06

 

מתחילת סאגת בו, קאטסויושי נאקאטסורו מונה להיות מעצב הדמויות של הסדרה. למרות זאת, כמה וכמה מעיצובי הדמויות של יאמאמורו לסרטים נלקחו לשימוש גם בסאגת בו עצמה, ביניהם העיצוב של גוקו.

goku dbz
עיצוביו של יאמאמורו לגוקו. שומשו לסאגת בו.

 

interview2 02
גוקו (סופר סאיין) על ידי יאמאמורו

 

בנוסף, יאמאמורו לקח את התפקיד של אמן הפרומואים לכל הסרטים, והביא לנו פרומואים מצוינים, חלקם איקוניים.

awswlwmwnux8ne8capmq
פוסטר הפרומו האייקוני לסרט 13 של דרגון בול זי "Wrath of the Dragon" עוצב ונעשה כולו על ידי יאמאמורו.

 

עם ההתחלה של דרגון בול ג'י טי, יאמאמורו עזב את שינדו הפקות כדי להפוך לאנימטור "in-house" בטואי אנימיישן. נאקאטסורו לקח את התפקיד של מעצב הדמויות, בזמן שיאמאמורו היה רק מפקח אנימציה. הסגנון של יאמאמורו החל שינוי נוסף בג'י טי. לסתות של דמויות נהיו רחבות ועגולות יותר, האף המחודד האייקוני הוחלף באף עגול יותר. הצללים על הפנים של דמויות הפכו לקו אחד ארוך על הפנים של הדמות כדי להתאים לעיצוב ה"עגול" יותר של יאמאמורו.

60676954

DVDDragonBall GT 1996 x264 640x480 ð¯059ü¥.avi 175254

 

אחרי שג'י טי נגמרה, יאמאמורו עבר לפרויקטים אחרים של טואי, כמו הרימייק לדוקטור סלאמפ ואדאפטציה של Adventure King Beet, ואפילו עבד לזמן קצר על וואן פיס. אחרי ה"מוות" של דרגון בול בסוף ג'י טי, הסדרה לא ראתה שום זרקור עד לשחרור של המשחק בודוקאי 1. יאמאמורו היה אחראי לאמנות בספר ההדרכה של המשחק, ושם היה אפשר לראות בבירור, שיאמאמורו לא אותו אמן שהיה לפני. הציורים ועיצובי הדמויות היו שונים ולא מדויקים מבחינת צורה. לאחר מכן, יאמאמורו היה אחראי על סרטון ההתחלה (intro) של בודוקאי 2, ושם גם הציג עיצובים שהיו מאוד משונים, שעליהם הביקורת המקובלת היא "הם נראים כמו בובות, שווה יותר מאשר אנשים רגילים". זאת בגלל כמות ההצללות של הדמויות והמראה העגול יותר.

 

סגנון זה המשיך גם למשחק השלישי בסדרת בודוקאי, בודוקאי 3, וקיבל ביקורת אף קשה יותר. עם זאת, בזמן שהסגנון האומנותי היה נתון לביקורת רבה, האנימציה עצמה הייתה טובה ובאיכות גבוהה, בזכות העבודה של אנימטורי מפתח מוצלחים.

הסגנון של יאמאמורו הגיע לשפל שלו מבחינת איכות ומראה באומנות הפרומואים לסרטי דרגון בול זי בדרגון בוקס, הוצאה מחודשת של הסדרה והסרטים. האומנות, שנעשתה על ידי יאמאמורו, הייתה קשיחה, לא טבעית, לא מושקעת ולא איכותית בכללי.

חל שיפור ניכר עם סגנון זה בספיישל מ2008 "יו! סון גוקו וחבריו חוזרים!" עקב שינויים ושיפורים בעיצוב על ידי יאמאמורו. ההצללה ירדה ברמה לרק 2 צלליות, הקשיחות שהייתה בעיצובים קודמים שלו בקושי נמצאה, ולמרות שהעיצובים היו עגולים טיפה, הם הרגישו טבעיים ואף היו דומים לאמנות הקאנזנבאן של טוריאמה.

a92bfb8365135ad661f404d62f2ac3ca
העיצוב של יאמאמורו בספיישל "יו! סון גוקו וחבריו חוזרים!"
2a037ab54a8c1bf83d5f11f2da5037bb dragon ball comic book
אמנות קאנזנבאן של אקירה טוריאמה

 

דרגון בול קאי וקרב האלים

למרות השיפור הניכר של יאמאמורו, כל הלקחים שלמד לא נשמרו, ועד תחילת קאי, יאמאמורו חזר לאותו הסגנון השנוי במחלוקת שהיה לו בעבר. קווים קשיחים ולא טבעיים, פרצופים עגוליים ובועתיים והצללות מוגזמות נמצאו בכל אחת מתרומותיו לסדרה. סגנון זה נשאר גם לכל ספיישל אחרי קאי, ולא משנה כמה מוכשרים היו האנימטורים שעבדו תחתיו, הסגנון של יאמאמורו מיד בלט יותר מהכל. למרות שעד הנקודה ההיא התלונות לא היו בקרב רוב הקהילה אלא רק חלק קטן ממנה, השפעתו של יאמאמורו על הסרט "קרב האלים" הביא את הבעיה הזאת לעיניי רוב קהילת דרגון בול.

כמו כל תוכן דרגון בול אחרי ג'י טי, יאמאמורו היה מעצב הדמויות וגם מפקח האנימציה לסרט "קרב האלים". הוא יצר עיצובי דמויות חדשים לגמרי, עשה את כל אמנות הפרומואים, ולקח חלק בכמה וכמה ראיונות על הסרט.

DVDBlu rayVisionCoverByYamamuroApril2013
פוסטר פרומו לקרב האלים. נעשה לגמרי על ידי יאמאמורו

 

בראיון, דיבר יאמאמורו על ההשראה שלו לעיצובים החדשים לסרט. הוא אמר "ניסיתי לאזן בין התחושה שמתקבלת מסגנון האומנות בסוף של סאגת בו, והסגנון הקצת יותר ריאליסטי שבו טוריאמה-סנסיי משתמש כיום". בין אם העיצובים האלו של יאמאמורו היו מצליחים או לא, או בכלל טובים, זו דעה שתשתנה מאדם לאדם. אך דמות אחת חשובה מאוד בתעשיית האנימציה הלכה והביעה את דעתה על הסגנון, והיא לא הייתה מרוצה. דמות זו היא יושימיצ'י קאמדה, אנימטור צעיר ומשפיע מאוד בתעשייה, עם חלקים חזקים מאוד בסדרות פופולריות כמו Full Metal Alchemist, One Punch Man ועוד, הביע את דעתו על הסגנון של יאמאמורו בטוויטר.

"אז כך נראה העיצוב אה? אני לא יכול להסביר את התדהמה שלי.. מה קרה לדרגון בול?" "תנו לי את העיצובים הרכים של העידן של מינורו מאדה"

אלה מילים מאוד קשות מאנימטור כלפי אנימטור, אך הן נכונות גם בשביל הרבה מאוד מעריצים מהקהילה של דרגון בול.

למרות ההצלחה הרבה מאוד של הסרט, הסגנון והעיצוב שלו לא התקבלו בצורה יפה, והפעם מחלק גדול מאוד מהקהילה.

אחרי הסרט, יאמאמורו התחיל לעבוד על סדרת הפרויקט של טואי אנימיישן עם מארוול: Disk Wars Avengers. הוא לקח את התפקיד של מעצב הדמויות, ולאחר מכן שיתף את התפקד עם האנימטור והמעצב, נאוקי טאטה. הצוות שנבחר לעבוד על Disk Wars יהפוך להיות הצוות שעבד על דרגון בול סופר. אנימטורים כמו יוקיהירו קיטאנו, אוסמו אישיקאווה, טאקאו אידה, יושיקאטה יאשימה, ובערך כל האנשים שעברו לעבוד על דרגון בול סופר, עבדו קודם על הפרויקט של טואי ומארוול. למרות התפקיד של יאמאמורו בפרויקט כמעצב דמויות, הוא לא עבד כאנימטור על הסדרה בכלל.

תחייתו של F

עם ההכרזה על הסרט "תחייתו של F", הוכרז שיאמאמורו לא רק יחזור לתפקידו כמעצב דמויות ומפקח אנימציה, אלא הוא יביים ויעשה את הסטוריבורדינג לכל הסרט. פעם ראשונה בשבילו. האנימציה של הסרט דווקא התקבלה יפה מאוד עם הקהל, בזכות העבודה של כמה וכמה אנימטורי מפתח מוכשרים, כגון יויה טאקאהאשי, קודאי וואטאנאבה ויוקי האייאשי. הביקורת העיקרית על הסרט הייתה דווקא על החוסר בתחושה של מתח, והתחושה של מחסור בחזות מדהימה. כל התלונות האלו כמובן קשורות לאיך שמביימים את הסרט ועושים את הסטוריבורדינג. חוסר הנסיון של יאמאמורו בנושא היה קל לראות, והוא הוריד מהאיכות הכוללת של הסרט. מבחינת הכוריאוגרפיה של סצנות הקרב, ה"מצלמה" התופסת את הסרט הייתה מאוד סטטית, מה שאומר שכל סצינות הכוגיראוגרפיה של יאמאמורו מהסטוריבורד, שהיו מעניינות ובעלות פוטנציאל, היו לגמרי מבוזבזות ולא בוצעו כמו שצריך. התחושה והאיכות של הקרבות גם נהרסה בגלל הסטוריבורד הלא איכותי.

אחד מהאנימטורים שעבד על הסרט גם לא היה מרוצה מעבודתו של יאמאמורו. היסאשי אגוצ'י, שעבד בשנותיו המוקדמות על דרגון בול לפני שעבר לדברים כמו Cowboy Bebop ו-Ghost in the Shell, הביא ביקורת חריפה על יאמאמורו בשיחה (שעכשיו מחוקה), עם עוד אגדה בקרב אנימטורים שעבדו על דרגון בול, מאסאקי סאטו. אגוצ'י אמר שכשצירפו אותו לסרט, אמרו לו שיוכל לעבוד ולפעול כרצונו, אפילו אם הוא ירצה להתעלם מהסטוריבורד לגמרי. דבר זה הוא די נפוץ בתעשייה עם אנימטורים טובים, עדיף לתת להם את החופש שלהם. האנימטור נאוטושי שידה (אנימטור השיאים הגדול של טואי) מקבל רשות לעבוד כך הרבה פעמים. למרות זאת, אגוצ'י טען שהחלק שלו בסרט צויר ונעשה מחדש לגמרי על ידי יאמאמורו. השיחה נמשכה הלאה והם תיארו את יאמאמורו בתור "דג גדול באגם קטן", שממשיך להידבק רק לסדרה אחת מבלי אי פעם להמשיך הלאה. הם לא היו רחוקים מאוד מהאמת. בראיון עם יאמאמורו על תעשיית האנימציה כיום, הוא אמר שהוא לא יכול להביע דעה נרחבת כי הוא לא רואה שום אנימציה חוץ מאלו שהוא עושה.

דרגון בול סופר

מיד אחרי תחייתו של F, פנה יאמאמורו לעבוד על הסדרה שהוכרזה ישר אחרי הסרט: "דרגון בול סופר". הוא כמובן קיבל את תפקיד מעצב הדמויות, ובמאי פיקוח האנימציה. הנה כמה מהעיצובים שלו לסדרה:

Dragon Ball Super Character Design Goku

a35a9b930c82f7999fdb0c1b35eafca6

DZ8yfYsXcAAI9IH

 

למרות זאת, הנוכחות שלו בסדרה הייתה יחסית קטנה חוץ מתפקידו כמעצב דמויות. בזמן הסדרה הוא עבד על פרומואים לקידום הסדרה ועל פרויקטים אחרים כמו הספיישל של טראנקס העתידי והסרטים הקצרים לדרגון בול ולזינוברס 2. כיום, יאמאמורו עובד על סדרת הקידום למשחקים "סופר דרגון בול הירוס" בתור מעצב דמויות, מפקח אנימציה וסטוריבורדר ראשי. עם זאת, הסדרה הקצרה קיבלה ביקורות לא טובות על הסגנון של יאמאמורו ועל האנימציה ה(כמעט) חסרה.

יאמאמורו המודרני הוא בהחלט הפכפך, ואי אפשר להחליט על דעה מוצקה עליו כאומן. בפרקים מסוימים של סופר, האומנות שלו הייתה לא איכותית, אך בפרקים אחרים, הוא נראה כאילו הוא לוקח השראה קלה מעיצוביו הישנים והיותר מקובלים כטובים, אך האומנות שלו לקידום הסדרה לוקה באיכות, והוא ממחזר פוזות שונות הרבה מאוד פעמים.

images 1

download 1

עם החלפתו של יאמאמורו בנאוהירו שינטאני כמעצב הדמויות ומפיק האנימציה של הסרט החדש "דרגון בול סופר: ברולי", קהילת דרגון בול מצפה לראות שיפור נרחב בעיצוב ובאנימציה, ומקווה שיאמאמורו ימשיך לגדול ולהשתפר, כדי שיום אחד יחזור לסגנונו הישן, הסגנון שעיצב את דרגון בול זי.

קרדיט לאנימה אייג'יי (@AnimeAjay), על הסרטון שלו על טאדאיושי יאמאמורו, שבעזרתו הצלחנו להשיג מידע נרחב על האנימטור.

טאדאיושי יאמאמורו היה הפנים של האנימציה והאומנות של דרגון בול סופר, והשפיע מאוד על העיצוב והאנימציה בדרגון בול זי. גם אם זה לא הזמן שלו, יאמאמורו הוא אנימטור ומעצב גדול שייחשב כאיש חשוב בהיסטוריית האנימציה של הסדרה.

למדתם משהו חדש? יש לכם שאלות? תשאלו בתגובות!

~צוות דרגון בול ישראל

Digiqole Ad
0 0 הצבעות
דירוג
הירשם
התרע על
guest
19 תגובות
ישנים ביותר
חדשים ביותר דירוג
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
קאיושין סמה

(המשך מדיאלוג קודם) קולר: לעזאזל הכל!!!!! קולר מטיח את אגרופיו בברומבה, אבל אין השפעה. קולר: תמות כבבבררר!!!!! קולר מתרומם ויורה עליו סופרנובה. קולר:(מתנשף) ברומבה מופיע… קרא עוד »

גולדן פריזה

וואו!!!

Nanasewa

פוסט נחמד בסך הכל, אהבתי את ההשקעה אך הייתי ממליץ גם להביא עבודה שלו מאנימה אחרות. אם יש, תמיד שווה לקרוא פוסטים שלך :)

amit

וואו. פוסט מאוד מעניין כתוב ברמה גבוהה ובכללי נושא מאוד מעניין שלא כולם ממש יודעים עליו. 10/10

דור

מה הבעיה שלהם האנימציה בהירוס אנימציה מאוד טובה מבחינת ציור הדמויות למרות שלא יאמן איך הוא ירד מהביצועים אני גם פחות אהבתי את הפנים בגי… קרא עוד »

וג'יטו בלו

וואו, אני מקווה שיצאו עוד פוסטים, על אנימטורים, זה נושא מעניין

!!!!!I LAV U DRAGON BALL

תודה רבה על הפוסט, טוב לדעת דברים חדשים

Say hello to my little dende

ממש מעניין הפוסט, הראל ימלך אני דווקא נורא אהבתי את הסגנון של האנימטור המדובר, האנימציה בסרט דרגון בול זי תחייתו של פריזה הייתה הכי טובה… קרא עוד »

אהרון מהמיק

המשך מהדיאלוג הקודם< פריזה: לא יכול להיות איך אני מפסיד לקוף עלוב קולר: אודות שהיצלחתי לשלוט בצורה החדשה פריזה: אני רציתי לנצח קולר: חבל אי… קרא עוד »

rugh

כל הכבוד על ההשקעה…

שילה

עוד פוסט אדיר

gohanZkai

סליחה יצאה לי בטעות תגובה

!!!!!I LAV U DRAGON BALL

המשך של תחייתו של פריזה, הרעים חוזרים ובגדול גוקו בלו: וגיטה, אתה תיהיה על בוריזה ואני על קולר. וגיטה בלו: אל תגיד לי מה לעשות!… קרא עוד »