דרגון בול - המנגה - בתרגום לעברית - כרך 11 > דרגון בול ישראל - אתר מעריצי דרגון בול בישראל!
11

דרגון בול – המנגה – בתרגום לעברית – כרך 11

11

השמש זרחה מעל יום חמישי חדש, ואיתו מגיע גם עוד כרך של המגנה!!!
תודה רבה למיאכל שתרגם את פרק 150!!

בכרך הזה מחכה לנו קרב עוצר נשימה בין גוקו, ילד הפלא עם הזנב והכוח המסתורי, מול פיקורו מלך השדים, שזכה בנעורי נצח והרג את שנלונג, כך שאיש לא יוכל לבקש מהדרגון בול להפתר ממנו…. גורל העולם כולו בסכנה. לפיקורו יש מטרה אחת, לשלוט בעולם את שלטון האימה הנורא ביותר!! כל תושבי כדור הארץ בסכנה. האם הנבואה של אורנאיי באבא מהפרקים הקודמים, שגוקו יום אחד יציל את העולם, תתגשם?

בנוסף נפגוש שתי דמויות מאוד שנויות במחלוקת….

מר פופו:

Popo

הרבה מחשיבים את הדמות הזאת בתור דמות גזענית, כמו משהו שלא ראוי בכלל שיעלה על מסך הטלוויזיה. כשהמזרח הרחוק מתנגש עם המערב, דברים כאלה קורים. ביפן לא מודעים לגמרי לגזענות האיומה שהתקיימה בארצות הברית נגד אנשים ש"הפשע הגדול" שהם עשו היה להוולד עם צבע עור שונה. ציורים כאלה נחשבים סמל לגזענות הנוראה ביותר שכללה סחר עבדים וכנופיות מכוסות פנים שרצחו אנשים (כי לדעתם הגיע עונש מוות למי שנולד עם צבע עור מסויים). כיום זאת מוסכמה במערב ש… לא מציירים ככה!!!!!
חשוב לזכור שמוסכמות מסויימות לא קיימות באותה צורה ביפן. דוגמא שודאי יצא לכם כבר להבין… לא נמנעים מהצגת תכנים סוטים בקומיקס שמיועד לילדים. גם אין בעיה עם תכנים עצובים מאוד, שבמערב נהוג לא להכניס לסיפורי ילדים. למשל סיפורים עם סוף עצוב. (במערב חושבים שזאת טראומה גדולה לילדים לראות את אמא של במבי מתה… בסיפורים יפנים, חיות אהובות מתות אחרי שהן גוססות מרעב כמעט בכל סיפור ילדים….)

כנראה שאקירה טוריאמה מצייר ככה אנשים שחורי עוד, כי הוא פשוט חושב שככה מציירים אותם. הוא לא מראה אותם בתור דמויות מגוחכות, להיפך! פופו הוא בן אל מוות והוא אחד היצורים החכמים והרוחניים ביותר על כדור הארץ! יש סביבו קלישאות (הלבוש, הוא רוכב על שטיח מעופף), אבל לא נראה שאקירה מצייר את הקלישאות כדי להגחיך את הדמות. להיפך. הוא חושב עליו בתור יצור עתיק ורוחני, ואחת הדמויות החביבות.
הדיבור של מר פופו משתנה בין שפה מאוד ארכאית  לבין דיבור משובש, שהוא באמת מאוד גזעני, כמו דמות של עבד שחור שרק נחטף ולמד איזה 3 מילים באנגלית. החלטתי לתרגם את הדמות הזאת בצורה הפחות גזענית, כי לדעתי הדיבור המשובש הוא באמת דבר שלא צריך להעשות, וגם מדובר במישהו שלמד את שפת-נאמק בקלות. אז הוא לא יכול ללמוד שפות אחרות? לכן בחרתי לתרגם אותו בגישה היותר הגיונית,  פשוט מפני שהוא נמצא על כדור הארץ זמן רב (עוד לפני שקאמי אפילו הגיע בחללית) הוא מדבר שפה מיושנת יותר.

Black

דמות נוספת, שמראה שהציורים האלה לא נועדו להגחיך, היא אחד המפקדים בצבא הסרט האדום, שבניגוד למפקד העליון, שדווקא הוא מוצג בצורה מאוד מגוחכת, הוא מוצג בתור מפקד רציני שיודע מה הוא עושה. הוא אמנם רשע ורוצה שצבא הסרט האדום ישלוט בעולם, אבל הוא לא יעשה מעשה אנוכי כמו לסכן את כל הצבא שלו רק בשביל להפוך לגבוה יותר.
אבל עדיין, אפשר לקרוא את המנגה בסלחנות, אבל… אנחנו לא ביפן! אז בבקשה – לא לצייר דברים כאלה!!

דמות נוספת מאוד שנויה במחלוקת היא "קאמי סאמה". המשמעות של המילה "קאמי" ביפנית היא "אלוהים", האלוהים של דת ה"שינטו" ליתר דיוק. (שינטו, בודהיזם, הינדואיזם – שלוש דתות שונות. יש עוד הרבה דתות בעולם חוץ מארבעת הגדולות…) קאמי סאמה מספר לגוקו שהוא החליף את הקודם בתפקיד שבני האדם "שיגעו אותו בתפילות שלהם", אז כנראה שהוא מתכוון באמת לאלוהי השינטו בכבודו ובעצמו שהיה הקודם בתפקיד…

 

קאמי סאמה, אלוהי השינטו
קאמי סאמה, אלוהי השינטו

למעשה אלוהים מופיע בתור דמות במנגה. זה נחשב כמו חילול קודש רציני לעשות דבר כזה, אבל כנראה שליפנים לא היתה ממש בעיה עם זה. אם שמים לב בדרגון בול יש תיאולוגיה שלמה, עולם שלם של אלים. "אלוהים" – "קאמי סאמה" הוא פשוט האל שאחראי ספציפית לכדור הארץ, אבל יש גם כוכבים אחרים, ואפילו מישורי קיום אחרים והמון אלים שונים ומשונים. אבל באותו רגע במנגה, קארין שולח את גוקו לפגוש את אלוהים, מי שיצר את הדרגון בול.
למי שיש בעיה עם זה – אפשר לזכור שמדובר בתיאולוגיה הספציפית של דרגון בול שאקירה טוריאמה המציא…

 

ומלבד כלללללל זה… נזכה הפעם לצפות בלידה של אחת הדמויות האהובות עלינו ביותר……

אנחנו עדיין עובדים על דרכים להצגת המנגה, ביתניים ניתאי הציע לכולם להשתמש בתוכנה להצגת תמונות שנקראת comical שיכולה להקל על הקריאה. אז… תודה רבה לניתאי! ואנחנו מבטיחים לכם שאנחנו עמלים במרץ להפוך את הכל לכמה שיותר נוח בשבילכם, פשוט יש לנו המון עבודה לפרסם את הכל בזמן… 

אז… קריאה נעימה!!!

קישור להורדה דרך מגה

e001

 

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
0 0 הצבעה
דירוג
הירשם
התרע על
guest
9 תגובות
ישנים ביותר
חדשים ביותר דירוג
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
אביתר

תודה רבה יסמין את אלופה!! :)
מחכה לפרק הבא!
המשך יום נעים! :)

Dok!

תודה!!

ניר אלפסי

תודה רבה לכם

יותם

יש!!!!
תודה יסמין!

ניתאי

תודה על הקרדיט!

DANI

תודה רבהההההההה

אלי

תודה רבה
כמה יש כרכים?