למה גוקו כל כך ילדותי? | ניתוח פסיכולוגי

ערב טוב לכל הקוראים, כאן הילה! עד היום, כתבתי באתר בערך פוסט אחד. אבל מהיום זה הולך להשתנות!

על אף היותי תכוניסטית, יצא לי ללמוד (בתוך ומחוץ לביה"ס) רבות על תחום הפסיכולוגיה. אפשר לומר שיש לי כישרון טבעי בתחום, מה שדחף אותי לקרוא וללמוד עליו מעבר למה שאני לומדת בכיתה. היום אוציא פוסט ניתוח פסיכולוגי ראשון על דרגון בול.

היום אתן לכם הסבר הגיוני לשאלה: למה גוקו כל כך ילדותי?


הקדמה – משהו גנטי?

אתחיל בתאוריה, שנשמעת (לפחות להרבה קוראים) די הגיונית: ייתכן שהסאיינים חיים יותר מבני האדם בהרבה, ולכן אפשר לומר שלמרות מראהו החיצוני של גוקו, הוא עדיין צעיר למדי במונחים של סאיינים. מבולבלים? אקח דוגמה: חתול חי בין 17 ל־20 שנה בממוצע. לפיכך, הוא הופך לבוגר עוד בגיל שנה. בהתאם לדוגמה הזו (כן, השוויתי את גוקו לחתול!), ניתן לומר שגוקו עדיין ילד – מה שהופך את ההתנהגות שלו להגיונית במובן הזה.

ובכל זאת, לפי מה שאומרים לנו בסדרה (וגם וג'יטה שממש איננו ילדותי), התאוריה כנראה שגויה. אם כך, מדוע גוקו ילדותי? אנסה להסביר זאת פסיכולוגית. אולם, לפני כן… אשמח לתת הבהרה לגבי הניתוח שלי.

imggokuchild

האם טוריאמה באמת חשב כך על גוקו?

פסיכולוגיה איננה מדע מדויק. בעיקר כשמדברים על דמויות מצוירות, אין טעם לצפות לאשרור הטענות מהיוצר. ועדיין, זה בדיוק מה שיפה בפסיכולוגיה! היכולת לנתח תופעות, כאלו שאפילו היוצר בעצמו לא חשב עליהן כשיצר את הדמות וכשצייר את הסצנה. וכן, אני מסכימה אתכם לגמרי – סביר מאוד להניח שטוריאמה הידוע כעצלן לא חשב על עניין הילדותיות של גוקו לעומק, או בכלל.

כמו כן, ייתכן שהניתוח שלי שונה משלכם. בפסיכולוגיה צריך לדעת לקרוא שפת גוף, תגובות, התנהגות וצורות ביטוי כדי למצוא "תשובות". בהתאם לעובדה הזו, פסיכולוגים יכולים לנתח דברים באופן שונה, ולעיתים הפוך.

ועכשיו, אחרי כל ההקדמות… נעבור לניתוח שלי!

תוצאת תמונה עבור goku is sad

אז… איך אני מפרשת את הילדותיות של גוקו?

גוקו הגיע לכדור הארץ בצעירותו, מבלי כל הבנה של הסביבה. גוקו הגיע לסבא גוהאן ללא עבר, מה שהפך אותו ל־"חסר" זהות.

הסקרנות שלו לגבי אי-הוודאות בקשר לחייו הקודמים התעוררה, אך כך גם הבדידות שלו. בנקודת זמן מסוימת, סביר להניח שגוקו חש כי ננטש. גוקו הלך והתבגר, והרגשות האלו המשיכו לבעור בו (עמוק בפנים, גם אם לא הראה זאת): הוא לא ידע מאין בא, אך בטח "שעשעה" אותו התהייה האם ננטש מפני שלא היה מספיק טוב? וכך, ככל שחלף הזמן גוקו החל ב־"מתקפת נגד" לתהייה הזו: הוא הפך לאדם שמח, והחל להגן על כולם (!). הצורך להגן על כולם נבע מאותה הרגשת הבדידות של גוקו: גוקו יודע מה עובר על אדם נטוש, מהי הבדידות, יותר מכולם (בייחוד אחרי המוות של סבא גוהאן!). בהתאם, הוא רצה למנוע פגיעה זהה בחבריו. מבחינתו, הכאב הפיזי אינו נורא בהשוואה לכאב הנפשי בעיני גוקו, ולכן הוא מסוגל לעמוד בקרבותיו בכמות נזק בלתי הגיונית (גם לסאייני) ולפרוץ את גבולותיו כל פעם מחדש!

בסופו של יום, אני חושבת שההתנהגות הילדותית והנאיבית של גוקו היא לא יותר מהגנה. בקרבות, אנו רואים כמה מחשבה גוקו משקיע במתקפות וכמה ערמומי הוא. הוא בהחלט מסוגל להתגלות כגאון. אז איך אנו לא רואים זאת בשאר התחומים (בלשון המעטה)? ובכן, הניתוח שלי הוא שגוקו פוחד מכך שננטש כי לא היה מספיק טוב. ולכן, הפתרון שלו הוא "בכלל לא לנסות" – לנהוג בתמימות ובטיפשות, על מנת שלעולם לא ירגיש שאיננו טוב באמת.

סיבה נוספת לילדותיות היא שגוקו עוצר המון תסכול בתוכו. כלוחם, הוא ידע הרבה אבידות וכאב. לפעמים, לא קל להחזיק אחריות גרנדיוזית שכזו, להגן על העולם, ללא שום סימנים של פחד. גוקו מבין שהוא צריך להיות חזק מכולם: פיזית ונפשית  אסור לו להראות שהוא מסוגל להישבר. ההתנהגות הילדותית הזו עוזרת לו להסתיר את הכאב, לא להראות חולשה. אזי, לפי הסיבה הזו, שוב פעם מתקבל שההתנהגות הילדותית שלו היא מגננה, מפני הכאב והחולשה שלו – דרך להסתיר אותם.

תוצאת תמונה עבור goku is sad gif

[poll id="236"]

מקווה שאהבתם את הניתוח שלי, עד כאן הפוסט שלי להיום. אם אהבתם אותו אשמח שתצביעו בסקר!

Digiqole Ad
3 2 הצבעות
דירוג
הירשם
התרע על
guest
28 תגובות
ישנים ביותר
חדשים ביותר דירוג
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
תומר

ואוווו!! איזה יופייייי !! אני אישית יודע להביע את עצמי טוב! הייתי בהרבה טיפולים פסיכולוגים.. תודה על הפוסט המעניין!

Gohan

זה בגלל המכה שהוא חטף בראש שהיה ילד

james rom

גוקו היה אמור ליהיות רציני בדיוק כמו ווג'יטה ושאר הסייאנים אבל הוא קיבל מכה בראש והפך לגוקו

tranks123

זה היה פוסט מעניין מאוד. אבל על פי מנ שאמרו בזי זה בגלל המכה בראש. אבל עדיין אשמח לקרוא עוד פוסטים

מאיה

וואו מדהימה ! ניתוח מרתק ונבון !❤️

Vegito

וגיטה לפעמים קצת ילדותי בקט שהוא רצה לתת לוויס אוכל

super saiyan

איפה ניתן לשאול שאלות????????????.

Son Golev

יש סיכוי שכשה גוקו נפל על הראש שהיה קטן אז זה פגה לו במוח וגרם לו בעיה בהבנת הסביבה ובהתבגרות

יובל לוי

לדעתי משהו לא בסדר עם טעינת ההצבעה. אני לא יודע כמה זמן אני צריך לחכות, כדי לסיים את ההצבעה. ולדעת כמה הצביעו לכל דבר. אני… קרא עוד »

ירון

דרגון בול ישראל,אשמח שתעלו זאת לאתר שלכם! השקעתי. המון בשביל לכתוב את זה! תודה רבה! זה לא קשור לפוסט הזה אבל הייתי רוצה לומר את… קרא עוד »

David444

זה נשמה יותר דומה לנארוטו ואני חושב שזה בגלל המכה שחטף גוקו בראשו כשהיה ילד

אורי

משהו לא קשור לנושא רציתי שהיה הסבר מפורט על כמה קוי זמן יש ומה קרה וקורה בכול קוי זמן(הקוי של טרנקס ולאיזה קוי זמן עבר… קרא עוד »

גוג'יטו האומני קינג

אפשר להגיד משהו, זה הרגע הרס לי את כל מה שהחשבתי את גוקו הילדותי והשמח.

אריה קירמאייר

שמעי את הניטוח שלי כי אני גדלתי בבית כזה והסוג שמה שנקרא הסיינים בעולם האמיתי לדעתי הם באופן טביעי וחסר כל פשרה תואמים בצורה מופטית… קרא עוד »

Yovel Alon

זה היה ניתוח די מעניין אבל הוא לא נכון לדעתי כשגוקו הגיע לכדור הארץ הוא קיבל מכה בראש שגרמה לו לשכוח הכל,הוא לא חושב בכלל… קרא עוד »

אייל לוי

יפה אך מראים לנו שהוא נפל מצוק וקיבל מכה בראש שהיה

Achiya

מעניין אני באישית חושב שהילדותיות של גוקו מופיעה מכך שגוקו כעיקרון בתור קוף הרג את סבא שלו מוקדם כך שהוא גדל לבד ביער אז בעיקרון… קרא עוד »

goku ssjblue

אני חושבת שזה חצי נכון לגבי מי שחושב שזה מהמכה בראש, ואף פעם לא ראיתי מהנקודת מבט הזו את גוקו..אבל בעיקר אני חושבת שזה קשור… קרא עוד »

Midnight Dragon

אלה רעיונות נחמדים ללמה הוא ככה אבל לפי דעתי נראה לי שהוא ככה כי כשהוא היה תינוק הוא קיבל מכה חזקה לראש שמחקה לו את… קרא עוד »

נערך לאחרונה 2 שנים לפני ע"י Midnight Dragon