מה לא עבד בדרגון בול זי: תחייתו של פריזה?!

שלום לכולם! כאן אסיף עם פוסט נוסף. הפעם נדבר על הדברים שפשוט לא עבדו ב־"תחייתו של פריזה". בואו נתחיל!


דרגון בול זי: תחייתו של פריזה היה סרט מצליח מבחינת ההכנסות, אולם מעריצים רבים התלוננו על [חוסר] המתח בסרט וחוסר תחושה של משקל לנעשה בסרט ועל עיצובי הדמויות והאנימציה:

נתחיל בלדבר על בניית המתח:

בתחילת הסרט, פריזה חוזר לחיים ומתאמן לקראת הנקמה שלו. הוא מגיע עם הצבא שלו לכדור הארץ, ומאחר וגוקו ו-וג'יטה לא נמצאים (הם מתאמנים בכוכב של בירוס), שאר לוחמי הזי נלחמים בצבאו של פריזה, וגם בפריזה עצמו שניתן להבחין בבירור שהתחזק מאוד.

עד כה בניית המתח היא די מוצלחת, וגם השימוש בנבל מוכר כמו פריזה עוזר מאוד. יש איום ממשי, מאבק וסיכון – אלמנטים חשובים ביצירת מתח ועניין.

עם זאת, טאדאיושי יאמאמורו שבימה את הסרט ועשה את הסטוריבורד עבורו, פעם ראשונה בשבילו, לא הצליח להשתמש בזוויות מעניינות ולהציג כל סצנה בצורה מתוחכמת. הרבה מהסצנות צולמו עם מצלמה סטטית שלא זזה שפגעה באיכות האקשן ובמקום להשתמש במצלמה חכמה שתיצור משקל לנעשה, האקשן מרגיש חסר משקל ומבוזבז. יאמאמורו יודע ליצור כירוגרפיה מעניינת, מהרקע שהוא בא בתור אומן לחימה, עם זאת, היא מתבזבזת על בימוי ריקני ולא מעניין.

resf

בימוי חובבני – זווית גנרית אחר זווית גנרית אחר זווית גנרית.

במהלך כל הסרט אנחנו אף פעם לא מרגישים שזהו סוף הדרך בשביל הגיבורים, שעכשיו הם לא יצליחו – מעולם לא עולה בראשינו השאלה. גם אם התסריט של תחייתו של פריזה לוקה בחסר, בימוי טוב יכול לכפות על העובדה הזו – והבימוי של יאמאמורו בהחלט לא עושה זאת. הקרב העיקרי מתחיל מאוחר מדי ומסתיים ללא תחושת מאמץ. אנחנו לא מרגישים איום באמת מפריזה כפי שהיה יכול להיות, אנחנו מעולם לא נמצאים בסיטואציה שנראה כאילו לפריזה יש יתרון ממשי על הלוחמים, רק בסוף הסרט וגם הוא נגמר עוד לפני שהתחלנו לחשוש ממנו ומההשלכות.

הרבה מעריצים חששו זה יהיה המצב עקב חוסר הניסיון של יאמאמורו בתחום, וכשראו את הסרט, חששותיהם התגשמו.

כעת נדבר על האנימציה:

מפקח האנימציה בסרט הזה הוא טאדאיושי יאמאמורו, שלמרות שבעבר היה אנימטור מוצלח מאוד, עבודותיו האחרונות נוטות להיראות חסרות חיים,
והדמויות שהוא מנפיש נראות כמו שעווה או פלסטיק. לכן, עם כמה שאנימטורי מפתח מוכשרים עבדו על הסרט – הסגנון של יאמאמורו בולט דרך כולם, חוסר החיים בעיצובים שלו קובע את הטון של הסרט ופוגע בו גם מהבחינה הזו.

בנוסף – התפתח גם סכסוך מאחורי הקלעים, בשיחה בין אנימטורים שנמחקה התגלה לנו כי יאמאמורו, שידוע כמפקח אנימציה שנוטה לצייר מחדש כל מה שעומד בפניו, ותוך כדי, למחוק גם את הסגנון והייחודיות של אנימטורים שעבדו על הסצנות המיוחדות (שזה טוב במידה כשמדובר באנימטורים יותר חלשים, ונועד ליצור מידה מסוימת של המשכיות בסרט)… צייר מחדש לגמרי סצנה של אנימטור מוכשר – שהובא לעבוד על הסרט באמירה שיוכל לעשות כל מה שירצה, גם אם זה אומר להתעלם מהסטוריבורד שהכין יאמאמורו.

זה לא יוצא דופן בתעשייה, עדיף לתת לאנימטורים מוכשרים לעשות את זה. הם, לרוב, מביאים תוצאות מדהימות בדרכים כאלו.
עם זאת, יאמאמורו בוודאות לא כיבד את מה שנאמר מצד הסטודיו ועשה זאת, האנימטור בתגובה זעם ו־״לכלך״ על יאמאמורו בשיחה וטען כי הוא דג גדול שנשאר סביב אותו זיכיון ואף פעם לא מתקדם הלאה.

כך שבהחלט אנימציה רבה וטובה שיכלנו לראות לא נראתה בסרט, לצערינו.
האנימציה בתחייתו של פריזה לא הייתה בשום מצב רעה, או גרועה, אך גם לא הייתה עוצרת נשימה כמו בדרגון בול סופר: ברולי בו ניתן הרבה יותר חופש לאנימטורים מוכשרים מצד הבמאי המוכר טאטסויה נגאמינה.

יתר על כן, ישנו שימוש באנימציה ממוחשבת (CGI), שברובו נראה עלוב ונוראי. בעיה זו מתחילה בבמאי ה־CGI שלא נחשב כבמאי טוב מלכחתילה. עם זאת, במאי ה־CGI בסרט לא השתנה בסרט דרגון בול סופר: ברולי. זה רק מעיד על העובדה שעיצובי בסיס לא ידידותיים לאנימציה, כמו אלו של יאמאמורו – מובילים לתוצאות אפילו פחות טובות גם באנימציה הממוחשבת.

maxresdefault 1

CGI בתחייתו של פריזה – נראה נורא ואיום.

vnvoKlI

CGI בדרגון בול סופר: ברולי – שיפור עצום! ה־CGI בהחלט משתלב עם האנימציה ה־״רגילה״.

התסריט:

למרות התסריט האהוב בדרגון בול זי: קרב האלים, בתחייתו של פריזה נראה כי התסריט לוקה בחסר, לא מפותח וביקרו את טוריאמה עליו רבות. ברור שהתסריט איננו משעמם, אבל הוא גם לא יצירתי במיוחד ולא מביא משהו חדש למשחק. הוא לא מרגש ומסקרן כמו התסריט של קרב האלים וזוהי בעיה מרכזית בסרט הזה.

235323 730289

אקירה טוריאמה – לא הלך לו הפעם?


לסיכום, למרות ש־"תחייתו של פריזה" הוא בהחלט סרט שניתן ליהנות ממנו, יש לו גם לא מעט מגרעות. בין אם זו אשמתו של טוריאמה, יאמאמורו או כל גוף אחר, זה כבר לא משנה.

מקווים שנהניתם לקרוא! נשמח לענות על שאלות בתגובות!


שמחים לפרסם עבורכם,
~דרגון בול ישראל!

Digiqole Ad
0 0 הצבעות
דירוג
הירשם
התרע על
guest
8 תגובות
ישנים ביותר
חדשים ביותר דירוג
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
12345ssr

אקירה טוריאמה הוא הכותב של המנגות?

12345ssr

אני סתם זורק רעיון אבל אולי תנסו לעשות פוסט על גוקו והמשפחה שלו?

יובל לוי

שחכתם משהו חשוב מאוד בסרט נתנו לבג'יטה כמעט להרוג את הנבל כנראה כדי להלהיב את מעריצי בג'יטה אבל בסוף הכול נהרס גוקו הרג את פריזה… קרא עוד »