סיקור: דרגון בול זי סרט 5: נקמתו של קולר

[avatar user="Android22" size="100"]Android 22[/avatar]

"נקמתו של קולר", הידוע גם כ"המופלא החזק ביותר מול החזק ביותר" (The Incredible Mightiest vs. Mightiest) ו"היריבים החזקים ביותר" (The Strongest Rivals) הוא הסרט החמישי בסדרת הסרטים של דרגון בול Z, בו עושה את הופעת הבכורה שלו אחד מהנבלים היותר ידועים בסדרה, קולר.

העלילה מתמקדת על אירועים לא קאנונים (השייכים לסדרה עצמה) שבהם קולר, אחיו הגדול של פריזה, פולש אל כדור הארץ במטרה להרוג את הסופר סאייה, גוקו, שהרג את אחיו ולא לשם נקמה, אלא לשם הגנת כבוד משפחתו.

הסרט, שבוים ע"י מיטסו השימוטו (שביים את 'לורד סלאג' ו'זעם הדרקון') נכתב ע"י טקאו קויאמה (שכתב את כל הסרטים) יצא ב-20 ביולי 1991 ביפן וב-2002 דובב לאנגלית ויצא ישירות לקלטות.

עוד בתחילת הסרט אנחנו עדים לדמותו של קולר, דיקטטור וכובש בין גלקטי, באירועים שקרו לפני כ-25 שנים בהם הוא מצליח להבחין שאחרי שאחיו, פריזה, משמיד את כוכב וג'יטה ברגע של זעם, חללית קטנה מצליחה להימלט ובתוכה סאייני פעוט, הידוע לנו כסון גוקו. בנוכחותם של הטייסת המשוריינת (Armored Squardon) המקבילה של 'כוח גינאו' של פריזה, הוא פוקד על חייליו שלא להשמיד את החללית משום שזה אחריותו של פריזה עצמו והוא לא מתכוון להיכנס לענייניו ולא מתכוון לעזור לו. כבר כאן אנחנו מתחלחלים לנו יחסיי השנאה בין האחים.

1
בארדוק, אביו של גוקו, ברגעו האחרון מול פריזה
2
קולר, בצורתו הרביעית.

הסרט נע כמו רוב הסרטים של דרגון בול – הצגת שגרתם הרגילה של הדמויות באורך חיים שמח באופן קלישאתי, ספציפית לסרט החמישי בו צ'יצ'י כועסת על גוקו בטענה שלא אכפת לו מלימודיי בנו הקטן, גוהאן. בתגובה לכך, לוקח גוקו את בנו למחנאות ביער יחד עם קרירין ואולונג כדי לעזור לו בשיעורי הבית במקום, שאין טוב ממנו, בטבע עצמו – המקום שהולך להיות זירת הקרב הבאה.

בזמן המחנאות, מופיעים חבריי הטייסת המשוריינת ותוקפים את קרירין וגוהאן. בזמן שמנסה להשתלט עליהם, הוא פוגש בפעם הראשונה את קולר, כשהוא מתועתע מדמיונו לפריזה. קולר מכוון קרן אנרגיה לכיוונו של גוהאן אך גוקו הודף את ההתקפה ונפצע כהוגן. בנקודה הזאת, הלוחמים מסתרים אותו במערה בזמן שגוהאן נחפז למגדלו של מאסטר קורין על מנת להביא משם את שעועית הקסם. לאחר שעשה זאת, חוזר גוהאן אל היער ונתקף ע"י חבריי הטייסת, עד אשר מגיע להצלה, כמו תמיד, פיקורו.

המונוטוניות הרעיונית של הסרטים גם מלווה אותנו בכל הסרטים. בתור חובב קולנוע, אני לא יכול להסתכל על הסרטים של דרגון בול כ-'סרטים'. אנחנו עדים לאותה מחזוריות בכל סרט, שמה שבאמת משתנה זה היריבים והגיבורים עצמם, אך לא מעבר. מהבחינה הזאת, הייתי מתאר אותם כפרקים מיוחדים שמציגים לנו רעיונות וסיפורים חדשים מה'זרם הדרקוני' שמשלבים לנו את הגימיקים של הסדרה עצמה; עלייה של איום חדש, הופעתו ההירואית של פיקורו אל גוהאן, הקרב הגדול וכו'.

כל מי שעמד מאחורי דרגון בול ידע כיצד לבנות מוטיבים ואזכורים לרגעים אייקונים. האמת היא שהם אלופים בזה, משום שבסרט הזה, לאור הופעתו של אחיו בסרט, אנחנו למעשה רואים הרבה אזכורים למוטיבים שהובילו את הסאגה של פריזה – 1. בסרט, גוקו נמצא גוסס וממתין לקרב הגדול בזמן ההחלמה, בדיוק כמו לפני הקרב עם פריזה. 2. פיקורו נפגע אנושות כתוצאה מהנבל הראשי, גם מקולר וגם מפריזה. 3. כתוצאה מזעם אדיר, גוקו הופך לסופר סאייה ומצליח להשיג יד רמה. אלו הנקודות הראשיות, אך ישנן גם נקודות משניות שאם תתמקדו יותר תצליחו לראותם: בזמן שגוקו שוכב ביאוש על הקרקע, הוא מחזיר לחיים ציפור שאותה המית קולר כתוצאה מההרס שהתחיל לזרוע בכדור הארץ. עם אותה הילה מוזהבת של הסופר סאייה, נתן גוקו אנרגיה לפריזה כדי שיוכל לשרוד, לאחר שנחתך לשתיים. גם היציבה המפורסמת של הצורה המקורית של הסופר סאייה מקבלת בסרט אזכור.

השיא הוא כמובן הקרב בין קולר לגוקו. גוקו מצליח להדוף מעט את קולר בקרב קצרצר בצורתו הרביעית, עד שהוא חושף בפניו את אבולוציית העל שלו – הצורה החמישית, אותה אפילו פריזה האיום לא הצליח להשיג. באותו דיאלוג, אנחנו נחשפים לעובדה שקולר לא הגיע לנקום על מותו של אחיו, כי אם לא גוקו אז הוא עצמו היה הורג אותו. הוא הגיע כדי להחזיר את כבוד משפחתו למקומו הראוי לו. מול פניו ההמומות של גוקו, קולר משנה צורה ומגדיל את גודלו ואת כוחו באופן מפלצתי, תרתי משמע. זהו אחד שינויי הצורה האהובים עליי מפני שכמה שהוא פשוט, ככה הוא אפקטיבי ואקספלוסיבי. קולר מכפיל את גודלו, עיניו נהפכות לבוהקות ואדומות, ארבעה קרניים צומחות לו ונותנות לו מראה של יצור ימי-קרחי אגדי ואכזרי, כמו שמו ומסיכה מכסה את פיו ונותנת לו את המראה הקשוח ביותר מבין כל הנבלים. הרקע של מפל המים והסלעים נותנים למוטיב של קולר את המקום האולטימטיבי לשינויי הצורה הזה. בהחלט, שינוי צורה אולטימטיבי.

3
"אתה הראשון והאחרון שיראה אותי איך שאני. תיפרד מהעולם, סאייה!"
4
קולר, בצורת העל שלו.

כל הקהל של דרגון בול מחכה בסופו של דבר לדבר הכי גדול של הסדרה – הקרבות. כמובן שבלי הבנייה והסיפור המשתלב הקרב הוא לא יותר מהחלפת חבטות ופיצוצי אנרגיה. לכן, הקרב הזה מתרחש בדקות האחרונות של הסרט ומתוך הדקות הללו 7 דקות הן דקות קרב של זמן מסך. האנימציה נהדרת, לרוב הסרטים מגיעים האנימטורים מהאולפנים הטובים ביותר על מנת לתת לסרט את זווית האנימה בציור-יד הכי טובה שיש. קולר מופיע בשיא עוצמתו ומכה את גוקו בלי להניד עפעף גם אם האחרון נלחם מולו בטכניקת הקאיו-קן המפורסמת. כל מכה של קולר מרגישה כ"כ עוצמתית וכל פגיעה בגוקו מרגישה כ"כ מייאשת. בכל הזמן הזה קולר בטוח שהוא נלחם נגד הסופר סאייה שהביס את אחיו על כוכב נאמק, אך ברגע שמאזן הכוחות משתנה ברגע מהיר אחד, הוא מבין שטעה טעות מרה.

הסרט הזה ידוע כאחד מהסרטים היותר אייקונים של סדרת הסרטים, בין היתר משום שזהו הסרט הראשון שבו מופיע הסופר סאייה בפעם הראשונה.

6
קולר מכה קשות את גוקו.
9
"He's Different, He's Changed"
cats crop
תאוריה: כוחות הריפוי של הסופר סאייה.

בנוסף, המבנה של הסרט והתסריט משתנה מבין גרסה לגרסה, אך השוני הגדול ביותר מוטבע בפסקול שלו. בגרסה המקורית והיפנית, הפסקול נוצר ע"י המלחין הדגול שינסקה קיקוצ'י, שהלחין את כל הפסקול של דרגון בול ודרגון בול Z. הפסקול הזה שימש את הסדרה מהופעתו של טראנקס ועד סוף סאגת סל. לעומת זאת, הגרסה האמריקאית החליטה להשתמש בשירי רוק ומטאל קצביים שהתאימו כמו כפפה ליד אל הסרט עצמו. מי שמכיר אותי יודע שאני אוהד גדול של הפסקול היפני, אך הפעם אני נותן לפסקול האמריקאי את הקרדיט המגיע לו.

אז נכון, על אף שלא הייתי קורא לזה "סרט" כמו "תחייתו של פריזה" או "קרב האלים", זה בהחלט חלק מאוד מעניין בזיכיון של דרגון בול. סאגת הפילר של גארליק יכלה בקלות להתחלף בסאגת פילר של קולר, דבר שהיה משביע את רצונם של חלק גדול מאוהדי הסדרה, בעודי חלק מהם.

לסיום, תמיד תזכרו – לולא שנאתו של קולר לאחיו, כל אירועי דרגון בול לא היו קיימים!

Digiqole Ad
5 1 הצבעה
דירוג
הירשם
התרע על
guest
12 תגובות
ישנים ביותר
חדשים ביותר דירוג
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
מישהו שאין לו שם

ראשון

גם לי אין שם

ראשון

Goku

שלישי

Goku SSJ2

מעניין מאוד, תודה רבה.

Nir

אני מסכים בקשר למונוטוניות של רוב הסרטים, ובכל זאת זה אחד הסרטים היותר טובים של דרגון בול לדעתי. הוא משתמש בנוסחה הקבועה בצורה טובה יחסית… קרא עוד »

הכנגכרקלכלנכלחשמל

שלום

הכנגכרקלכלנכלחשמל

שישי

Legend Saiyan

אתה תביאו את הסרטים גם ביפנית?

דור

משפחת קולד המשפחה החזקה ביקום יחי פאריז!!