פריזה- הנבל הטוב ביותר בסדרה?

שלום לכולם! כאן אסיף עם פוסט נוסף. הפעם נדבר על פריזה- האם הוא הנבל הטוב ביותר בסדרה? למה כן, למה לא, ונסתכל על זה מכמה זוויות. בואו נתחיל!


פריזה הוצג לראשונה בסאגת נאמק/פריזה. פריזה נחשב לאחד הנבלים הטובים בסדרה ובאנימה בכללי ממגוון סיבות. תחילה נתמקד בפעולות שעשה וההשפעה שלהן על הסיפור.

פריזה הוא המנהיג של אימפריה אשר עוסקת בהשתלטות ושעבוד של כוכבים. פריזה אינו שליט רחום כלל וכלל- הוא לא מראה כבוד למעטים ואף נוהג להשפיל את חייליו. בנוסף לכל, פריזה חזק מאוד, מה שמקשה להתנגד לו. 

כוכב וג'יטה

פריזה שעבד במשך לא מעט שנים את כוכב הבית של הסאיינים. הסאיינים היו לוחמים חזקים אשר השתמשו בכוחם כדי להשתלט על כוכבים ולמכור אותם. פריזה נתן לסאיינים מעט אוטונומיה, אך במקרה הצורך, הראה להם מי באמת האחראי. לאחר ששמע על אגדת הסופר הסאיין, הורה פריזה לסאיינים לשוב לכוכב וג'יטה והשמיד אותו. השורדים היו בודדים ופריזה הצליח לחסל את מרבית הסאיינים.

מכך ניתן לראות שפריזה שליט אכזר, אך גם חכם. הוא הצליח לרקום תוכנית שכמעט גרמה לסופם של הסאיינים. לא הייתה לו שליטה רבה על אלו שהתחמקו מעונשו, מאחר וגורשו, הוברחו או לא צייתו לו. ניתן לראות שפריזה קר רוח ושקול.

Imperial Downfall in Anime – Stories Under the Mango Tree

סאגת נאמק

בזמן שוג'יטה ונאפה נלחמים בגוקו, פריזה שומע על כדורי הדרגון בול דרך הסקאוטר. הוא שם לעצמו למטרה להשיג אותם ולהפוך לבן אלמוות. פריזה וצבאו מגיעים לכוכב ונוהגים בנאמקים באכזריות. הם שוחטים נאמקים רבים ומרמים אותם. כאשר מגיעים לוחמי הזי לכוכב, פריזה מחליט להילחם בהם. הוא מביס את כולם והורג את קרילין ווג'יטה.

לאחר שהרג את קרילין, גוקו נהפך לסופר סאיין והקרב האמיתי מתחיל. פריזה הורס את כוכב נאמק בניסיון להרוג את גוקו במהלך הקרב, ולבסוף נפצע קשות מהמתקפה שלו עצמו. הוא מבקש מגוקו לתת לו מעט אנרגיה וכאשר גוקו עושה זאת, הוא מנסה להרגו. הדבר מרגיז את גוקו שמנסה להרוג את פריזה אחת ולתמיד, ללא הצלחה.

בסאגה הזו, ניתן לראות שוב את חוכמתו של פריזה, ובנוסף את אכזריותו הרבה, שמוצגת פעמים רבות בסאגה. נוסף על אלה, בסאגת נאמק כוחו הרב של פריזה בהחלט מוצג היטב, והוא מהווה מעין רף שרק גוקו מצליח לעקוף.

Frieza | Anime dragon ball super, Anime dragon ball, Frieza art

סאגת האנדרואידים

פריזה הסייבורג מגיע יחד עם אביו, המלך קולד, ומספר חיילים לכדור הארץ, במטרה לנקום בגוקו וחבריו. אולם, גוקו עדיין לא נמצא בכדור הארץ, ומי שמביס והורג את פריזה, אביו והחיילים הוא לא אחר מאשר טראנקס העתידי.

אמנם הופעתו של פריזה הייתה קצרה יחסית בסאגה זו, אך גם כאן ניתן לראות שברגע שהוא רוצה משהו- במקרה הזה נקמה- הוא לא יוותר עד שישיג אותו.

תחייתו של פריזה

בתחילת סאגת תחייתו של פריזה, חייליו מצליחים להשיבו לחיים בעזרת כדורי הדרגון בול של כדור הארץ. פריזה מבין שהוא חלש מדי ומחליט לעשות דבר שמעולם לא עשה- להתאמן. לאחר אימונים במשך ארבעה חודשים, הוא משיג את צורת הגולדן פריזה.

במקום ללמוד איך לשלוט בצורה, הוא מחליט לצאת מיד למסע הנקם שלו. חייליו של פריזה נלחמים נגד לוחמי הזי השונים, עד שפריזה מגיע ובעקבותיו גוקו ו-וג'יטה, שהתאמנו עם וויס. לאחר קרב ארוך וקשה, גוקו סוף סוף הורג את פריזה.

ניתן להבין שיצר הנקמה של פריזה גדל בזמן שהותו בגיהנום, עד כדי כך שהוא הפך חסר סבלנות ברצונו לנקום בגוקו וחבריו. אולם, הוא גם הבין שהוא חלש מדי בעקבות הקרב בסאגת נאמק ותבוסתו בידי טראנקס, ולכן החליט להתאמן.

Golden Frieza Is Coming To Dragon Ball Z: Kakarot - Game Informer

סאגת הישרדות היקום 

בתחילת סאגת הישרדות היקום, אנו מגלים שפריזה ביצע אימוני הדמיה מנטליים, אשר ניתן לבצע ללא הזזה של הגוף. הוא שיפר את השליטה בצורת הגולדן שלו בתקווה שיתמודד עם גוקו פעם נוספת. פריזה מגויס לצוות של יקום 7 בלית ברירה ומחוזר לחיים על ידי באבא, בתנאי שאם ינצחו, יוחזר לחיים.

תחילה, פריזה מבצע מספר מניפולציות. הוא מנסה להרוג את גוקו עם מתקפת ההקאי ומרמה את פרוסט בטורניר. אך ככל שהטורניר ממשיך, פריזה מבין שיצטרך לשתף פעולה עם הצוות שלו על מנת לשרוד. הוא מתאחד עם אויבו הגדול, גוקו, ומביס עמו את ג'ירן. וויס מחזיר את פריזה לחיים בסיום הסאגה.

Goku and Frieza Defeat Jiren English Sub 1080P HD | Dragon Ball Super - YouTube

בסאגה זו, ניתן לראות שפריזה די נשאר כשהיה, אך הוא מבין שלעתים כדי להשיג את מטרותיו, הוא מוכרח להיעזר באחרים.

דרגון בול סופר: ברולי

לאחר שהוא מוצא ולוקח עמו את ברולי ופאראגוס למסע לכדור הארץ, הוא משקר להם כדי שברולי יילחם בגוקו ו-וג'יטה. הוא אף הורג את פאראגוס ומשקר לברולי על מה שקרה כדי שברולי יהפוך לסופר סאיין ויגביר את כוחו. לאחר שגוקו ו-וג'יטה בורחים כדי להתמזג, פריזה נלחם בברולי במשך שעה, שבמהלכה הוא בעיקר מפסיד לברולי.

Dragon Ball Super: Broly- Frieza Arrives on Earth - YouTube

למרות מה שגוקו ופריזה עברו יחד בטורניר, הוא עדיין מעוניין לנקום בו. אולם, פריזה מבין שעדיף לו להיעזר בברולי להשגת מטרותיו.

סיכום

במהלך הופעותיו, למדנו הרבה על דמותו של פריזה. על האישיות הקרה, האכזרית והמחושבת, על כוחו הרב, השאפתנות ויצר הנקמה. כל אלה בהחלט הופכים את פריזה לנבל מוצלח, ובמובן מסוים אנטיתזה לגוקו- קר ומחושב במקום טוב לב ואימפולסיבי.

לעומת זאת, פריזה הוא גם מאוד ילדותי. למעשה, מספר תאוריות טוענות שהוא עדיין ילד! הוא חסר סבלנות ולא משתלט על צורת הגולדן לפני שיוצא לקרב מול גוקו. בנוסף, יצר הנקמה משתלט על פריזה במהירות רבה. כאשר גוקו נותן לו אנרגיה, הוא בוחר, בטיפשות, להרוג אותו, מה שכמעט עלה לו בחייו.

פריזה גם מאוד בטוח בעצמו, לפעמים יותר מידי. כאשר ביטחונו משתלט עליו, הוא נהיה רגשני ולא רציונלי. כשדנדה חולף על פניו בסאגת נאמק, הוא לא חושב בהיגיון ועוצר אותו, אלא נותן לו להמשיך במסעו.

לסיכום, ראינו שלמרות היותו נבל זכור היטב, ושיש הרבה סיבות לראות בו נבל מוצלח, ניתן להבין שלפריזה יש גם פגמים.

מקווים שנהניתם לקרוא!

 


שמחים לפרסם עבורכם,
~דרגון בול ישראל!

Digiqole Ad
3.5 4 הצבעות
דירוג
הירשם
התרע על
guest
7 תגובות
ישנים ביותר
חדשים ביותר דירוג
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
גולדן פריזה

מתי תעלו כבר פרקים של דרגון בול הירוס?

אני לא יודע אם זה נחשב אבל הזכירו אותו בסאגת גראנולה אני לא בטוח שזה קשור לאישיותו אבל חשבתי שכדאי לציין

Super saiyan

דוקאןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןן

גוהן

הדמות הכי טובה